Jak zrobić domowy płyn do prania?

visibility2756 Wyświetleń person Opublikowany przez: Michał Lasa list W: Porady

Nie musisz być chemikiem, aby zrobić domowy płyn do prania. Właściwie, potrzebujesz tylko kilku prostych składników, takich jak woda, mydło w kostce lub płatki mydlane, soda oczyszczona i olejki eteryczne o ulubionym zapachu.

Płyny do prania oraz proszki dostępne w sklepach często zawierają substancje, które podrażniają skórę, zwłaszcza małych dzieci. Robiąc płyn samemu masz pełną kontrolę nad składem i możesz wybrać tylko naturalne składniki przyjazne środowisku oraz Twojej skórze.

Składniki potrzebne do przygotowania własnego domowego płynu do prania

Przygotowanie domowego płynu do prania nie wymaga skomplikowanych składników. Większość z nich jest łatwo dostępna w sklepach internetowych lub drogeriach. Oto lista składników, które będą potrzebne do przygotowania domowego płynu do prania:

 1. Mydło w kostce: Dobrym wyborem jest mydło roślinne, które jest delikatne dla skóry i nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych. Najlepszym wyborem będzie mydło marsylskie. Jeśli nie chcesz trzeć lub kruszyć mydła możesz zastosować płatki mydlane.
 2. Soda oczyszczona: Soda oczyszczona jest skutecznym środkiem czyszczącym i odświeżającym, który pomaga w usuwaniu plam i neutralizacji nieprzyjemnych zapachów.
 3. Olejki eteryczne: Dodanie kilku kropel ulubionego olejku eterycznego do domowego płynu do prania pozwoli nadać Twoim ubraniom delikatny i naturalny zapach. Wybierz olejki eteryczne o działaniu antybakteryjnym lub relaksującym.

Przygotowanie składników i narzędzi

Do przygotowania domowego płynu do prania potrzebujesz:

   5 łyżek wiórków ze startego mydła lub płatków mydlanych
   1 łyżka sody oczyszczonej
   1,5l wody
   Opcjonalnie kilka kropel ulubionego olejku eterycznego

Pamiętaj, że składniki te są tylko podstawą, a Ty możesz dostosować recepturę do swoich własnych preferencji. Możesz również eksperymentować z innymi naturalnymi składnikami, takimi jak ocet jabłkowy czy sok z cytryny.

Instrukcja krok po kroku:

 1. Zetrzyj mydło za pomocą tarki lub odmierz odpowiednią ilość płatków mydlanych
 2. W dużym garnku podgrzej wodę.
 3. Dodaj starte mydło do podgrzanej wody i mieszaj łyżką, aż mydło całkowicie się rozpuści.
 4. Dodaj sodę oczyszczoną i kontynuuj mieszanie, aż składniki się połączą.
 5. Zdejmij garnek z płytki i poczekaj, aż płyn do prania ostygnie.
 6. Dodaj kilka kropel olejku eterycznego i dokładnie wymieszaj.
 7. Przelej domowy płyn do prania do butelki lub pojemnika.

  Twój domowy płyn do prania jest gotowy do użycia! Możesz używać go tak samo, jak tradycyjnych detergentów, dodając go bezpośrednio do bębna pralki.

  Jeśli potrzebujesz płynu wybielającego możesz dodać jeszcze 50g nadwęglanu sodu.

  Czy ekologiczne detergenty do prania są skuteczne?

  Jednym z głównych pytań, które pojawia się w kontekście domowych detergentów do prania, jest ich skuteczność w usuwaniu zabrudzeń. Czy własnoręcznie wykonany płyn do prania może równie skutecznie czyścić ubrania, jak tradycyjne detergenty?

  Odpowiedź brzmi - tak, domowy płyn do prania może być równie skuteczny jak tradycyjne produkty. Składniki takie jak soda oczyszczona czy mydło marsylskie mają właściwości czyszczące i usuwają plamy oraz nieprzyjemne zapachy.

  Jednak należy pamiętać, że ekologiczne detergenty mogą wymagać nieco więcej cierpliwości i czasu, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty. Niektóre plamy lub zabrudzenia mogą wymagać wcześniejszego zaprania lub dłuższego namaczania w płynie do prania. Warto również wybrać odpowiednią temperaturę prania i program, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

  Należy również pamiętać, że każdy składnik domowego płynu do prania może mieć różne właściwości i wpływ na tkaniny, dlatego zawsze warto przeprowadzić test na małym obszarze przed użyciem nowych składników.

  Podsumowanie

  Wykonywanie domowego płynu do prania ma wiele zalet. Przede wszystkim, możemy kontrolować skład produktu, wybierając tylko naturalne i przyjazne dla środowiska składniki. Dodatkowo, ekologiczne detergenty są bezpieczne dla zdrowia i biodegradowalne, co przyczynia się do ochrony nie tylko naszej skóry ale i planety.

  Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień